Vladimír Vencálek: V blockchainu žiju svůj sen

Vladimíre, v krypto komunitě jste znám, jako člověk zabývající se těžbou kryptoměn. Než se ale dostaneme k tomu, co těžit a jaké jsou vaše názory na různé projekty, tak bych se rád zeptal na vaše první setkání s kryptoměnami a kdy jste kolem nich začal něco aktivně podnikat?

Jako programátor jsem pracoval na vývoji informačních systémů. Jako firma jsme byli poměrně úspěšným partnerem Microsoftu a v té době se objevily nějaké články zmiňující Microsoft a integraci s blockchainem, kryptem a jelikož jsem vždycky byl tzv. „early adopter“ tak jsem hned začal řešit, jak by se to dalo využít v tom byznysu, co jsem tehdy dělal. Zadal jsem to jednomu našemu programátorovi, ať to prozkoumá. Prozkoumal to, zjistil, že to vlastně s Microsoftem nemá nic společného, že je to o něčem, co se jmenuje Bitcoin a že to teď stojí 8,5 dolaru.

Koukli jsme se pak spolu na to a shodli jsme se, že do toho dáme každý asi 30 tisíc korun. Pak to děsně vylítlo nahoru. Na nějakých 18 dolarů. Zkrátka „strašně velké zhodnocení“, tak jsme to hned prodali a úplně jsme na to zapomněli. Na dlouho – možná na dva roky. Vzhledem k tomu, že implementace rozsáhlých projektů je na dlouho a poměrně dlouho nevidíte žádné hmatatelné výsledky jsem hledal nějakou seberealizaci. Zahrádkář logicky asi nebudu a vrtat se v HW mě baví, tak jsem se pustil do stavění serverů na těžbu.

Bitcoin? Litecoin? Ethereum?

Tak jsem začal studiem Bitcoinu a zjistil jsem, že ten těžit nechci, protože to není žádný koníček. To si prostě člověk koupí krabici, dá ji na stůl zapojí ji, a ta vám prostě hřeje a těží. Na tom není nic zajímavého. Dál jsem kolem toho koumal a zjistil, že jsou tu i jiné a možná i lepší vychytanější kryptoměny, jako je třeba Litecoin. Řekl jsem si, že budu těžit Litecoin. Už jsem se rozhodl, že s tím začnu a Litecoin padal a padal. Říkal jsem si, že je to asi s tím mým koníčkem pěkně na pytel. Tou dobou jsem ale narazil na inzerát, že nějací kluci, kvůli poklesu ceny LTC a naprosté neprofitabilitě, chtějí dva těžební servery prodat. Nechtělo se mi to stavět z nových a drahých komponentů a tak jsem se za nimi stavil. Říkali, že to svoje těžení zavřou, že to už nemá cenu a jestli jsem takový blázen, že mi rádi nějaký hardware prodají.

Přivezl jsem si to domů, začal jsem zkoumat Litecoin a v tom období jsem se dočetl, že vycházející hvězda je Ethereum. Tak jsem vše přenastavil na ETH, zjistil, že je to celé neefektivní. Začal jsem to zlepšovat, přidávat karty do severu. Takže ze čtyř karet už jich tam bylo šest i sedm. S přidáváním karet byla spojená další vylepšení. Začal jsem zasahovat do BIOSu a pak už i kupovat nový hardware. V té době se za mnou přijel kamarád z Ameriky a ptal se: „Co to tady máš v tý tvojí garáži?“ Začal jsem mu vysvětlovat, že jsou to servery a že ty servery „tisknou peníze“. On se začal divit a říkat, že to bude nějaký podvod na lidi. Vysvětloval jsem mu, jak to funguje a nakonec si u mne objednal pro sebe ty servery čtyři! V podstatě za náklady jsem mu je postavil a domluvili jsme se, že si jako zisk budu z těžby nechávat nějaké „fíčko“. Jen pro zajímavost: Tou dobou jeden takový server těžil přibližně 100 ETH měsíčně. Později pak za mnou přišel jeden jiný kamarád, který akorát ukončil jednu svou pracovní pozici a říkal, že by se chtěl pustit do něčeho nového a já mu navrhl těžbu krypta. A protože, ač by se to možná někomu nezdálo, jsou programátoři svou povahou spíše konzervativní, tak i my jsme si řekli, že to uděláme jako při zlaté horečce. Budeme těm zlatokopům prodávat ty lopaty a vyzrajeme na to riziko.

Rigy nebo sporák!

Tak jsme začali. Já měl v garáži pak už 12 serverů a manželka mne začala vyhazovat z domu, protože už se stávalo, že když zapnula sporák, tak vyhodila pojistky v celém domě. To byl okamžik, kdy jsme začali hledat vhodné lokace a stavět tým, který je více méně stejný až do dnes. Začali jsme vyrábět datová centra. Zjišťovali jsme, že ta standardní datacentra jsou, dle našeho názoru vyrobena extrémně neefektivně. Tak jsme začali vylepšovat jednotlivé servery, hackovat karty i jednotlivé součástky. Teď už si vymýšlíme i vlastní komponenty a úpravy motherboardů odpovídající našim konstrukcím včetně kompletních návrhů některých prvků v datacentru. Konečným produktem je i samotný vlastní návrh a realizace našich datacenter.

Mluvíte o datacentrech. Je to tady místo určené pro těžbu kryptoměn nebo se jedná o centrum umožňující i jiné použití výpočetního výkonu?

Mluvíme primárně o datacentru, protože i svou povahou odpovídá specifikaci, dle Uptime Institute, stupni Tier 1 až Tier 2. To, že jsou v něm specializované stroje je jiná věc. Každopádně když jsme tenhle projekt plánovali, tak jsme si dělali průzkum a dnes výpočetní výkon datacenter poskytujeme i pro jiné účely než je těžba. Rendering, machine learning a AI-Accelerated Rendering. V současnosti vzhledem k okolnostem na trhu, by bylo šílené se nezaměřovat i na těžbu.

Strategie těžby: Pojďme se teď trochu podívat na těžbu. Jak by na ní měli malí začínající těžaři nahlížet?

Co si lidé často neuvědomují na těžbě je to, že není úplně kritická cena, ale náročnost, která se má tendenci se v čase měnit a přizpůsobovat se ceně. To znamená, že když je cena příliš vysoká, tak náročnost začne stoupat.

Když těžaři začnou po zahájení těžby naskakovat vytěžené mince, jak by s nimi měli naložit? Jakou byste doporučil strategii například při těžbě Etherea?

Je důležité si říct, jestli je to váš koníček. Pokud ano, tak bych se vykašlal na ty velké coiny jako je Ethereum a zaměřil se spíš na ty relativně malé a dělal tzv. specmining. Neříkám těžit úplné shitcoiny, ale vyhledávat si malé projekty. Když vám nevadí, že platíte elektřinu ze svého, tak můžete spekulovat, že z toho bude „raketa“. Není to ale tak, že jen třeba 3 měsíce těžíte a o nic dalšího se nestaráte. Pokud se zaměříte na projekty s malou tržní kapitalizací, které jsou na marketcapu na pozicích 500+, nebo klidně 1000+, tak to jsou projekty, které musíte sledovat, být zapojený do komunity a podle informací z komunity se dynamicky rozhodovat. S tím souvisí i schopnost nahlédnout na projekt z vnějšku a posoudit, jestli to není nějaká blbost.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Obecně lze říct, že je třeba si na začátku těžby stanovit strategii a té se držet a neměnit ji. Dám příklad: 30 – 50% hned, jak je nějaký pozitivní pohyb, měním na Bitcoin, dalších 30% dávám do ETH, nebo možná BNB by byl asi nejjistější. Podle mého je u BNB nejlepší poměr mezi rizikem a výkonem. Lepší, než u ETH. Zbytek spekulativně držím. Na takou strategii si je schopný dojít každý rozumně uvažující člověk sám. Jen zopakuji, že je třeba ji neměnit!

Jaký je váš pohled na Ethereum Classic?

Doslechl jsem se, že jste nebo byl jste jeho velkým fanouškem. Proč? Odpověď je jednoduchá. Pravé Ethereum je Ethereum Classic. Ethereum – ETH je něco, co porušilo základní pravidla blockchainu. Došlo k porušení takových pravidel jako „kód je zákon“, pravidlo imutability. Došlo k vrácení transakcí. To že to byla obrana proti hacku asi za 50 mil. USD na tom nic nemění. To byl krok, který byl vnímán hodně kontroverzně a ETH velmi uškodil. Vedlo to k rozštěpení komunity. Za Vitalikem v tu dobu stáli ti tzv. venture kapitalisti a ti finančně podpořili ETH. Já jsem tedy logicky zůstal u toho, co je pravý blockchain, který neporušuje ta základní pravidla blockchainu nastavená Satoshim Nakomoto.

V souvilsosti s Ethereem (ETH) bych se rád zeptal, co si myslíte o tzv. ETH killers? Je pravděpodobné, aby některý z těchto konkurenčních projektů v horizontu řekněme 5 let převzal dominanci ETH?

Ano, určitě. Je skutečně málo věcí, které jsou dané. Jedna relativně daná věc je, že Bitcoin je první a to z jednoduchého důvodu. Má časem prověřenou roli a tou je uchovatel hodnoty. Nic dalšího ke svému postavení ani nepotřebuje. Jsou samozřejmě další způsoby použití blockchainu, o které se jednotlivé projekty snaží a tady bych jako o ETH killers nemluvil ani o Cardanu nebo Solaně, které zmiňují média, ale určitě o projektu Polkadot, který je na úplně jiném levelu, co se týče vývojářského přístupu a otevřenosti platformy.

Kromě ještě poměrně vzdáleného reálného přechodu a používání ETH 2.0 má aktuálně Ethereum před sebou možné schválení EIP1559 – návrhu na pálení části odměn těžařům. Jak myslíte, že to dopadne a jaká úskalí lze v této souvislosti očekávat?

Ten jejich systém nefunguje. Kdybychom se na projekt ETH koukali jako na firmu, tak v téhle fázi už následoval krach, ale ETH cena stoupá nelogicky dál. V případě EIP1559 je tým ETH v podstatě v pasti. Řeší dilema. Pokud sníží poplatky těžařům na 20-50%, tak bezpečnost sítě jim půjde „do háje“, protože v tu chvíli se těžba stane úplně jinak profitabilní a mnoho těžařů jim odejde a budou zřejmě migrovat na druhý nebo třetí nejprofitabilnější coin, na druhou stranu jsou ale současné poplatky v síti tak vysoké, že uživatelé různých projektů běžících na blockchainu ETH nejsou již ochotni tyto poplatky platit. A provozovatelé těchto služeb migrují na jiné platformy, jako třeba Solana nebo Polkadot, kde ty poplatky jsou podstatně nižší.

Možná bude řešením výše poplatků v síti ETH přechod z proof of work (PoW) na ETH 2.0 na proof of stake (PoS). Jak brzy tu budeme mít ETH 2.0?

ETH na PoS nepřejde ještě dlouho. Není to vlastně ani v plánu. Oni vlastně na PoS ani přejít nechtějí. V médiích jsou sice zprávy o tom, že bude PoS, ale na konci plánu přechodu na ETH 2.0 (fáze 0, 1 a 2) bude spuštěn pouze hybridní PoS. A jak to vypadá dnes? Je hotová fáze 0, ale vývojáři na ETH ještě nemají ani přesnou představu, jak přesně budou řešit fázi jedna, a jak bude vypadat fáze 2 ještě ani nevědí. Já mít projekt v tomto stavu, tak bych ho svému zákazníkovi nepředstavil ani jako draft.

Závěrem už jen trochu všeobecnější otázka: Máte nějaký vzdálenější cíl nebo sen? Něco, co byste rád dělal v budoucnu a co by vás pohánělo vpřed?

Mám to štěstí, že já ten svůj sen žiju. Výhodou práce v tomto odvětví je, že se pohybuji v komunitě, kde jsou v pohodě lidi a navíc si mohu dělat relativně co chci. A k tomu mám pocit, že se v tom našem oboru pohybujeme tím správným směrem. Takže nevidím nějaký ultimátní cíl. Pro mne platí, že cesta je cíl a cesta v kryptu je dobrá.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Co je to Bitcoin (BTC) a základy

Další článek

Odblokování v HIVE OS: Jak zvýšit výkon u NVIDIA RTX 3060