Karel Fillner a jeho předpověď do roku 2020

Karel Fillner

Jeden z prvních průkopníků Bitcoinu a kryptoměn u nás, uznávaný odborník v oboru a dnes také žádaný host v médiích – to je Karel Fillner.

V době, kdy dnešní matadoři začínali, byl dost možná právě on tím, od koho dostali svou první radu. Třeba právě na jeho webu pro začátečníky. I my se zaměřujeme na začátečníky, proto si moc vážíme, že vám zde můžeme poskytnout odpovědi a prognózy od jednoho z nejpovolanějších.

Dovolte mi krátké představení. Karel Fillner je známý popularizátor kryptoměn, investor a školitel. Je aktivní v mnoha krypto-projektech, ať už vlastních, nebo jako konzultant. V Česku vedl například lokální verzi mezinárodního magazínu Cointelegraph. Je majitelem webu Btctip.cz nebo Karluvklub.cz. Publikuje také na mnoha jiných českých portálech. Organizuje veřejné prezentace a školení. V současné době se věnuje především práci ve společnosti Invictus Mining jako CEO a jednatel.

Jak Karel k Bitcoinu přišel

Pojďme se vrátit zpátky v čase. Je rok 2012. Karel má za sebou nelehké období, díky krizi po roce 2008 přišel o mnoho finančních prostředků a musel ukončit své podnikání s realitami. Jenže jsme také v době, kdy ještě na českých webech o Bitcoinu moc informací nenajdete. Vše se odehrává spíše pod povrchem, v rámci diskusních fór mezi geeky a nerdy. Hlavním zdrojem informací jsou samozřejmě zahraniční weby.

Také byly k dispozici první předražené kurzy, sice v češtině, ale naučili jste se zde jen to, jak koupit Bitcoin a zaregistrovat se na burze. Tedy zlomek toho, co si dnes můžete zjistit volně na internetu. Informace prostě nebyly. Přesně takový kurz v roce 2012 Karel absolvoval, ale to byl jen začátek. Pokračoval samostudiem na zahraničních webech, obchodováním s kryptoměnami až k založení svého blogu Btctip.cz, kde psal rady a tipy pro začátečníky.

První zájemci o informace o Bitcoinu tak už díky tomu nemuseli absolvovat trnitou cestu přes zahraniční weby. Jenže většinu čtenářů Btctip.cz tvořili spíše jeho kamarádi a známí z bitcoinové komunity. Lidé jakoby o tyto informace neměli zájem, raději chtěli zůstat na druhém břehu a nezaplétat se s něčím, o čem moc nevědí.

A to je přesně to, co se Karel rozhodl prolomit. Začal více publikovat, přispívat do různých diskusí a rozšiřoval povědomí o Bitcoinu mezi lidmi. Postupem času začal pořádat školení a přednášky. Jakmile si jej všimla média, začal být vítaným hostem v různých pořadech, například o investování. Tak se jeho koníček změnil na práci na plný úvazek, která jej dnes živí. A dnes? Kdo nezná jméno Karel Fillner, jakoby v krypto-komunitě ani nebyl.

Proč jsou jeho přednášky plné?

Jeden z investičních webů nedávno řekl, že Karel Fillner ví o Bitcoinu víc než Google. Přesto se Karel nepovažuje za věštce, ani za výjimečného odborníka, jak často s lišáckým úsměvem říká. Snaží se především šířit osvětu. A to se mu daří. Myslím si, že je to i díky jeho daru, vysvětlit věci tak lidsky, aby byly pochopitelné i člověku, který o kryptoměnách zatím mnoho neslyšel. Jak sám Karel říká, není úplně technický typ a zná spoustu lidí v bitcoinové komunitě, kteří všemu z technického pohledu rozumí 10x líp než on. Nemají ale čas, nebo se jim nechce veřejně vystupovat a lidé také raději slyší, když jim někdo věci vysvětluje méně technickým jazykem.

Karel je také často nazýván krypto-evangelistou. Přiznám se, že slovo evangelista a kryptoměny mi moc nejde dohromady. Slovo evangelista v podstatě znamená šiřitele dobrých zpráv v duchovním světě. Když jsem doma poslouchala některé Karlovy přednášky v rámci přípravy na tento článek, musím přiznat, že během pěti minut jsem to pochopila. Karel má dar sdělovat své poselství ostatním s takovým optimismem, lehkostí a klidem, že vás jeho pozitivní naladění nakazí i přes obrazovku počítače.

Je Karel věštec? A jak vznikla hláška “Karel vám to říkal”

Některá média jej nazývají krypto-prorokem. On sám to popírá. Je ale známo, že se pouští i do odvážnějších prognóz vývoje cen kryptoměn. Když na jaře 2017 předpověděl Litecoinu do pár měsíců desetinásobné zhodnocení ceny, někteří lidé jej považovali za bláznivého snílka. Ovšem v létě 2017 jeho prognóza opravdu vyšla. A nebyla jediná. Z recese a kvůli “nevěřícím Tomášům” založil jeho kamarád fanouškovské stránky karelvamtorikal.cz, kde postupně zveřejňoval další informace a novinky od Karla. Web sice již nefunguje, ale legendární věta “Karel vám to říkal” i po letech vykouzlí úsměv u mnoha krypto-fandů.

Faktem ale je, že Karel skutečně několikrát dokázal předpovědět střednědobý a dlouhodobý trend určitých coinů. Například v roce 2018 s velkým předstihem mluvil o velkém pádu Etherea, prasknutí bubliny ICO a také o postupujícím technologickém rozvoji Bitcoinu a sítě Lightning Network. Ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne, ne všechny jeho předpovědi se splnily. Na druhou stranu, vzhledem k nevyzpytatelnosti některých kryptoměn, má vcelku dobrou úspěšnost.

A co říká o roce 2019? Do konce letošního roku 2019 by měl skončit medvědí trh a začne fáze růstu ceny, kterou všichni s očekáváním vyhlížíme. To je jedna z informací, kterou předal letos v červenci účastníkům své přednášky s názvem Bitcoin včera, dnes a zítra: Karel Fillner přednáška ve Zlíně. Také už nevidí příliš dobře budoucnost měny Monero a celkově i ostatních anonymních coinů. Jestli se prognóza splní, to si můžete ověřit zanedlouho sami.

Kdo se bojí, nedostane úlovek

Je obecně známo, že je Karel tělem i duší hodler. Doporučuje všem držet silné kryptoměny a nezbavovat se jich ani v dobách, kdy vývoj jejich ceny spíše připomíná horskou dráhu nebo plavbu lodi na rozbouřeném moři. Připomíná přitom slavnou scénu z filmu Forrest Gump, kdy se Forrest s poručíkem Danem vydávali na lov krevet: impozantní moment – Forrest a nepotopitelná loď. Samozřejmě ne každý plavbu zvládne, spousta lidí z lodi (z kryptoměn) raději vystoupí a pozorují bouři z bezpečí na břehu.

Pro nás ostatní, kdo na lodi v bouři zůstáváme a držíme dál, má dobrou radu: Nemějte strach, nejste v tom sami. V hurikánu zůstali na lodi další pasažéři (hodleři) i posádka, programátoři, vývojáři a podnikatelé, kteří vytváří nové projekty. Ti všichni krypto posunují dál. Po zimě vždy přijde jaro a s ním i bohatý úlovek v podobě zhodnocení vaší vložené částky. Kdo vydrží, vyhraje. Celý vývoj cen Bitcoinu a jiných kryptoměn je totiž hlavně o cyklech, které se opakují stejně jako roční období.

A pokud na lodi ještě nejste, není už pozdě na to nastoupit? Zde Karel Fillner zastává názor, že kryptoměny jsou relativně mladým fenoménem, takže i vy, kdo vstoupíte na loď kryptoměn v roce 2019, si můžete stále říct: Byl/a jsem od začátku u toho!

To nejlepší nakonec – otázky na Karla

Jak je známo, jsi větším zastáncem Litecoinu než Bitcoinu. Co Tě k tomu vede?

Nedá se říct, že by mi Litecoin učaroval víc než Bitcoin, tak tomu určitě není. Bitcoin pro mě bude vždy tím zásadním, u kterého vše začíná a bez čeho by svět kryptoměn neexistoval, stejně jako mu věřím i do budoucna. Litecoin je pro mě spíš nostalgickým připomenutím mých začátků, kdy byl jedním z mála zajímavých coinů jak pro spekulaci, u které jsem začínal, tak jako např. jako jeden z mála tehdy zajímavých coinů pro domácí těžení. Když na začátku roku jeho tvůrce Charlie Lee začal mluvit o nasazení Segwitu právě na LTC a rozjel se o tom hlasovací proces mezi těžaři, bylo mi divné, proč si toho na ceně kolem 3 USD nikdo pořádně nevšiml. Pamatoval jsem si dobu, kdy stál na konci roku 2013 LTC skoro 50 dolarů a snažil jsem se všechny přesvědčit, že ceny “mají paměť” a na tuhle hodnotu se díky snad úspěšnému Segwitu podíváme raz dva. A vidíš, do léta 2017 byla tato cena nejen dosažena, ale do konce roku 2017 dosáhla hodně přes 300 USD. A tak není divu, že to hodně lidem, kteří mě tenkrát věřili, docela hodně pomohlo. Jak říkám, i když je dnes spousta coinů, které jsou technologicky úplně jinde a Bitcoin je díky LN také o dost dál, pokud jde o platby, Litecoin je pořád mým favoritem.

Jsi zastáncem strategie dlouhodobě držet kryptoměny. Jaké kryptoměny bys doporučil nakoupit hodlerům – začátečníkům? Můžeš nám říci tři až pět zástupců, které teď doporučuješ?

Začátečníkům bych hlavně řekl, aby nedávali jen na nějaká doporučení, od kohoholiv, ale aby se nejdřív snažili sami získat co nejvíc informací o celém oboru kryptoměn. Aby věděli, proč chtějí do něčeho investovat, aby rozuměli tomu, jak bezpečně kryptoměny uchovat, jak s nimi pracovat a co od nich čekat. Věřím, že si každý najde to svoje, pro začátek bude určitě stačit, když trochu víc pochopí potenciál Bitcoinu samotného.

Já osobně šel kromě toho cestou, kdy jsem se snažil poznat různé oblasti, ve kterých by mohly být kryptoměny přínosem a diverzifikovat podle toho. Takže obecně řečeno, mít v portfoliu zástupce platebních coinů (Bitcoin, Litecoin), zaměřím-li se na platformy určené smartcontractům, tak pozorovat vývoj Etherea a třeba NEM, nebo v oblasti B2B byznysu Quarkchain, vidím-li potenciál u směnáren a burz, tak se zaměřit nejen na Binance Coin, ale podívat se zároveň na to, jakým způsobem se k “vlastním” coinům staví ostatní burzy, včetně decentralizovaných projektů, atd.

Nicméně, opakuji, u Bitcoinu bych určitě začal a dřív, než si vše pořádně “osahám”, bych se dál nepouštěl.

Asi by mi čtenáři neodpustili, kdybych se nezeptala. Jak vidíš vývoj Bitcoinu, Litecoinu popřípadě jiných kryptoměn v příštím roce 2020?

Asi by ode mě málokdo očekával jinou, než optimistickou předpověď. Myslím si, že žádný medvědí trh netrvá donekonečna (stejně jako ten býčí) a příležitostí k otočce směrem nahoru nebylo nikdy víc, než právě teď. A je jedno, jestli to přijde do měsíce, nebo do roka. Nemám křišťálovou kouli a nechci předpovídat konkrétní cenu čehokoliv, ale tolik vzývané ATH vidím skutečně na dosah a opravdu by mě hodně překvapilo, kdyby se ho Bitcoinu a některým dalším kryptoměnám včetně LTC nepodařilo nejpozději v r. 2020 dosáhnout. Nespoléhám se v tom jen na blížící se halving BTC, těch indikací je daleko víc.

Z některých článků to vypadá, že další krize je na spadnutí. Kdy si myslíš, že začne příští hospodářská krize podobná té, které jsme zažili v r. 2008?

Málokdy se stane to, to očekává většina a co je následně reflektováno v médiích. Že je krize na spadnutí, o tom se mluví poměrně dlouho, podle některých předpovědí už tady měla dávno být. Samozřejmě, vidíme všechny negativní jevy, které tomu mohou předcházet – kvantitativní uvolňování, neefektivnost centrálně řízených zásahů do ekonomiky, záporné úrokové sazby, přepálenost akciového trhu, celní války… Přesto si myslím, že těch nástrojů k uměle udržovanému status quo mají centrální banky a vlády světových lídrů ještě docela dost a může se jim dařit odsouvat problémy ještě poměrně dlouhá léta. O to pak bude nevyhnutelná krize horší a s horšími následky.

Dominik Stroukal řekl, že spousta lidí vnímá Bitcoin jako luxusní statek, takže v době krize se ho budou chtít spíše zbavovat. Já osobně mám u kryptoměn právě největší obavu z toho, jak s kartami zamíchá další finanční krize. Přece jen kryptoměny zatím tuto situaci nezažily. Co Ty osobně si myslíš, že příští krize udělá s hodnotou silných kryptoměn?

Já v tomto sdílím Dominikův názor a nemyslím si, že by budoucí krize měla mít na kryptoměny okamžitý pozitivní efekt. Jednak musíme rozlišovat mezi krizí hospodářskou, měnovou, finanční, atd., lokální a globální. Tam všude mohou být následky různé. Ale pokud jde o Bitcoin a kryptoměny, asi to nebude to první, do čeho by např. velcí investoři utíkali jako do prvního bezpečného aktiva, alespoň ne okamžitě.

Nicméně, z dlouhodobého hlediska může být situace jiná a i já patřím k těm, kteří vidí v Bitcoinu uchovatele hodnoty, jakkoliv si nemyslím, že by měl ambice a schopnost v krátké době nahradit současný finanční systém. Když si můžu vybrat, určitě budu raději držet Bitcoin v Trezoru, než eura v bance.

Myslíš, že v budoucnu se můžeme dočkat regulací Bitcoinu a altcoinů ze strany státu?

Tyhle pokusy už tady dávno jsou, to není o budoucnosti. Samozřejmě hlavně tam, kam ruce státu a regulátorů dosáhnou nejjednodušeji – všude tam, kde dochází k prolnutí a směně kryptoměn za fiat měny. V současné době to vypadá, že nastupuje trend stablecoinů a jejich postupné provázanosti s klasickým finančním světem, Facebook a jeho Libra to možná uspěchal, ale podobné tendence se čím dál víc derou na světlo.

Na druhé straně se nám tady pomalu a jistě tvoří svět více či méně decentralizovaných finančních projektů a myslím, že v blízké budoucnosti bude kooperace mezi tím “starým” finančním světem a kryptoměnovými projekty nevyhnutelná.

Přitom ale určitě půjdou svojí cestou i přísně nezávislé a zcela decentralizované projekty, např. coinů zaměřených na privátnost a anonymitu – ty sice nebudou mít na růžích ustláno, pokud jde o regulátory, zřejmě nebudou ani součástí standardních burz a směnáren, ale svoje uživatele určitě neztratí.

Jaký máš názor na kryptoměnu Beam?

Beam a Grin, nebo obecně projekty stavěné na implementaci protokolu Mimble Wimble sleduji spíš okrajově. Od začátku mě sice zaujal ten příběh “nového Bitcoinu”, včetně stejné tajemnosti “bezejmenného” vynálezce, sleduji také směr spolupráce Charlieho Lee a Litecoinu zaměřené právě na tento protokol, ale přiznám se, že je to na mě už technicky dost složitá záležitost. Odkaz na článek Co je Beam a proč jej těžit. Rád si počkám na to, jestli bude úspěšnější Grin, nebo komerčněji zaměřený Beam, ale oba projekty v této fázi beru spíš jako experimentální a z pohledu investora je do svého portfolia nezařazuji.

Co bys vzkázal všem lidem, kteří tento článek právě přečetli? 

Aby si vážili toho, že jsou i po deseti letech od vzniku Bitcoinu vlastně stále u samotných počátků technologické a finanční (r)evoluce. Aby nepropadali pesimismu u každého propadu ceny Bitcoinu a brali to jako příležitost k nákupu, samozřejmě, pokud se dívají na Bitcoin a jeho následovníky podobně jako já.

Aby kde mohou, pomáhali ostatním lidem pochopit, jak kryptoměny fungují, jak se k nim chovat a jak přijímat vlastní odpovědnost za vše, co dělají. Právě Bitcoin a kryptoměny je ta příležitost, jak se vymanit ze závislosti na tom, jaký život se nám snaží připravit a nalinkovat jiní…

Zdroj: www.btctip.cz, www.karelfillner.cz, www.karluvklub.cz, BTC změní svět (YouTube)

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Týdeník kryptotrhu / Bitcoin / Altcoin / USD – 11.11.2019

Další článek

Týdeník kryptotrhu / Bitcoin / Altcoin / USD – 18.11.2019