Jak zůstat v klidu, když to letí nahoru

Možná jste to taky zažili. Jste v kryptoměnách už nějaký ten rok nebo alespoň pár měsíců a najednou to přijde. Všechno letí nahoru. Konečně! Máte ve svém portfoliu vsazeno na ty správné koně a během jednoho měsíce se hodnota vašeho portfolia, vyjádřena ve fiat měně, zdvojnásobila/ztrojnásobila.

V prvních dnech je to čistá euforie. Člověk se vznáší lehce nad zemí. Jako palivo k letu mu jsou „odborné analýzy“ na YouTube i jinde, které predikují ještě vyšší čísla, ještě větší profit. Vy svých myšlenkách už jen rozmýšlíte a představujete si, co všechno si za ty zisky pořídíte.

Strach v bullrunu

Pak to ale přijde. Vy jste se už viděli nejméně na Měsíci a najednou přišel pokles. No, spíš taková malá lokální korekce. Nic velkého v řádu jednotek procent a vás zachvátí strach. Dnes mám z původních 100% profitu jen 95%. A co bude zítra? Neměl jsem to už prodat? Ale vždyť já chci ale víc? Chci násobky a místo toho to jde dolů. Neskončím za měsíc tam, kde jsem začal nebo ještě níž? Zjistíte zkrátka, že vlastně nevíte co dělat nebo si myslíte, že to víte a uděláte ve strachu prostě jen nějakou hloupost, která vás jisto jistě do 24 hodin bude mrzet. A jsme u toho. Chce to mít předem připravený plán.

Zlaté pravidlo

Základní pravidlo zní: Do kryptoměn dej jen tolik, o kolik jsi připraven přijít. Jako bych teď slyšel nejednoho čtenáře, jak říká: „No to je jasný, to už jsem slyšel, to říká každý.“ Ruku na srdce. Opravdu jste si připustili představu 100% ztráty vložených financí? Zkusili jste se opravdu vcítit sami do sebe, jaké by to pro vás bylo? Představili jste si, jaké by to bylo o veškerou investici přijít? Prostě NULA?! Pokud ne, tak si nemusíte platit osobního kouče ani psychoanalytika. Zkrátka udělejte to! Teď hned si to představte!

Zbal prachy a vypadni

Pokud jste k sobě byli dostatečně upřímní a při představě 100% ztráty vložených peněz na vás šly mdloby, dostavil se třas rukou, vyrazil vám na čele studený pot nebo vám bylo rovnou na zvracení, je třeba jednat.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

V případě, že jste teď se svým portfoliem v profitu, tak prostě vyberte vklad. Nechte si v portfoliu jen to, co momentálně představuje váš profit. Zní to jednoduše, ale realita je vždy šťavnatější nebo bolavější než teoretické rady. Ve vašem nitru, se totiž rozpoutá velká bitva proti sobě povedou vaše chamtivost a váš strach. Nejen v kryptoměnách je člověk zodpovědný za svá rozhodnutí. Touhle bitvou si musí projít každý sám.

Exit strategie

Ať už jste vybrali vklad nebo jste srovnaní s případnou ztrátou všeho, následující postup už je společný pro obě skupiny. Sestavte si plán, tzv. exit strategii, při jaké ceně a jakou procentuální část portfolia / coinu budete prodávat. Takových úrovní si stanovte samozřejmě víc. 4? 5? 6? Je to na vás. Postupným odprodáváním portfolia eliminujete to, že prodáte příliš brzy a cena poletí ještě výš nebo promeškáte vrchol (který většina netrefí tak jako tak) a budete prodávat při pádu. Pro tuto strategii si můžete, stejně jako autor tohoto článku, udělat jednoduchou excelovskou tabulku, kde si snadno spočítáte, jaký bude váš finální profit ve fiatu – pokud tedy ceny doroste na vámi plánované úrovně, samozřejmě.

Jaký plán s jakými výstupními cenami si určíte, je na každém zvlášť. S jinou perspektivou bude plán sestavovat student VŠ, s jinou boomer nebo starobní důchodce.

Každá party jednou končí – entry strategy

Bullrun může trvat ještě několik měsíců, týdnů nebo třeba dva roky, ale dříve či později se celkový trend trhu obrátí a medvědi nabydou vrchu. S touto perspektivou je dobré zvážit, jakou část portfolia si nechat a zůstat tak u „toho“ i pro cyklus příští. No, a pokud svůj profit neutratíte za nové auto, pozemky na Měsíci, ženy a víno (i když víno nemusí být zas tak špatný udržitel hodnoty), můžete, pro nespotřebovanou část profitu, naplánovat opětovný vstup do kryptoměn. Říkejme tomu třeba entry strategy. Funguje to v podstatě stejně jakou exit strategy, jen v opačném gardu. Postupně neprodáváte se vzrůstající cenou, ale kupujete s postupně klesající cenou. Pokud si úrovně u obou strategií nastavíte realisticky, tak výsledkem může být, místo strachu, pocit spokojenosti.

Exit i entry (DCA) strategie jsou dobře a názorně vysvětlené ve dvou dílech Bitcoijnového kanálu – doporučuji. K tomu ještě přidávám odkaz na sofistikovanou excelovskou tabulku, kterou můžete použít pro vaši exit strategy – opět od Bitcoinového kanálu.

Poznámka: Tento článek není investiční doporučení. Jedná se o názor autora.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Elon Musk (Tesla) & Nákup Bitcoinů za 1.5 miliard USD

Další článek

Česká směnárna Anycoin s velkým výběrem kryptoměn