Jak se těží Bitcoin?

Zdroj: Pixabay.com

Podobnosti Bitcoinu a zlata

Už jste možná někdy slyšeli, že se Bitcoin těží. Určitě jste se nad tím pousmáli a říkali si, proč se tomu tak říká. Těžení je přeci způsob práce, do kterého vkládáme energii, abychom vytěžili nerostné suroviny na naší planetě. Pod těmito surovinami si můžeme představit ropu, stříbro nebo zlato. Způsob vytváření Bitcoinu sdílí s těžbou zlata důležité charakteristiky. První charakteristika je, že musíme vynaložit značné usilí a energii, abychom Bitcoin vytěžili, stejně jako je tomu u zlata s jediným rozdílem, že Bitcoin netěží horníci v dolech, ale počítače na internetu. Druhá důležitá charakteristika je, že Bitcoinu je omezené množství (21 milionů bitcoinu), stejně jako je omezené množství zlata na zemi. Třetí charakteristika je, že čím více se zlata nebo Bitcoinu těží, tím méně ho je a tím těžší je ho získat.

Určitě Vás napadne, že zlato má nějaké reálné využití, například elektronika, ve které se využívá jeho ojedinělé vodivosti. Jen pro zajímavost, pouze 15% vytěženého zlata ročně se použije na elektroniku. Mně osobně přijde využití Bitcoinu pro převod peněz komukoliv na světě s připojením na internet bez banky, která má nad celou transakcí v běžném případě plnou moc, také v celku ojedinělé. A to se potenciál využití Bitcoinu ještě pořádně ani nezačal vyplňovat.

Princip těžení Bitcoinu

Teď vysvětlím samotný princip těžení Bitcoinu. Z celkového počtu 21miliónů Bitcoinů bylo vytěženo už 87%. Nový Bitcoin je vytěžen tím, že počítače řeší kryptografické hádanky. Kryptografie je sofistikovaný způsob šifrování. Počítač se snaží hádanku vyřešit, a když se mu to podaří, dostane za odměnu Bitcoiny. Bitcoinový důl si můžeme představit jako prostor s extrémním množstvím adres (dále Hashů), dovolím si říci,blížící se k nekonečnu.Některé tyto hashe jsou prázdné a v některých je obsažen klíč, díky kterému jste schopni získat Bitcoiny. Úkol počítače tedy spočívá v tom, žehádá na kterém hashy by mohl být klíč k těmto Bitcoinům. Postupem času, kdy je vytěženého Bitcoinu stále více, se schopnost uhádnout tyto hasheztěžuje. Rychlost, kterými počítače hádají, se určuje v Hashech za sekundu, neboli počtem pokusů o uhádnutí za sekundu. Tato rychlost, kterou počítače hádají roste exponenciálně. V počátcích Bitcoinu bylo možné řešit tyto hádanky s běžným počítačem. Bitcoinu jste proto mohli vytěžit poměrně dost oproti vydané energii, stejně jako bylo před pár stoletími poměrně k dnešku jednoduché vytěžit zlato, kterého bylo v dolech velmi mnoho.

Tento graf znázorňuje počet pokusů o uhádnutí za sekundu, neboli hashrate. Počty jsou uváděny v quantiliónechhashů za sekundu. (quantilión je číslo obsahující 30 nul). V letošnímroce je to okolo 100 quantiliónů za sekundu. Můžete si všimnout, že v tomto roce se hashrate snížil – je to dáno tím, že některým těžařům se přestává vyplácet těžení kvůli velkému poklesu ceny Bitcoinu. Náklady na proud jsou pro ně větší než zisky z prodaného Bitcoinu.

Takže počítače vyřeší kryptografickou hádanku a za to jsou odměněny Bitcoinem. Zajímavé je, že s vyřešením této hádanky se zároveň vytvoří takzvaný blok. Všechny transakce, které na Bitcoinu proběhnou, včetně vás posílajících Bitcoin své babičce, jsou zapsány do těchto bloků a jsou veřejně dostupné na internetu. Blockchainexplorer je například na stránkách blockchain.com. Když je jednou transakce zapsána do bloku, už nemůže být nikdy přepsána.

Bitcoin a spotřeba energie

Pro představu, na těžbu Bitcoinu je použito stejné množství energie, jako je dodáváno do celé České republiky. Největší Bitcoinové těžařské firmy jsou rozsáhlé sklady, naplněné tisícemi výkonných počítačů, které jsou navrženy pouze na těžení Bitcoinu. Ovšem závod o to, kdo vytěží zbylé Bitcoiny, je obrovský. Jedna z největších těžařských společností, která vydělává přibližně 70 tisíc dolarů denně, tvoří pouze 0,5% celkového těžení. Do těžení se můžete zapojit také.Existují společnosti, které využívají výkon vašeho počítače a díky dalším několika desítkám tisíc počítačů takto propojených přes internet, už mají šanci vytěžit nějaký Bitcoin a následně vyplatí podíl podle toho, jakou částí se na tom váš počítač podílel. V dnešní době jsou ovšem náklady za elektřinu větší než zisky. Největší těžařské společnosti jsou přímo napojeny na elektrárny, tudíž mají velmi levný proud. Těžařské firmy v zemích, kde je zima, například v Rusku, jsou ještě poněkud ekonomičtější. Tisíce těchto počítačů produkují obrovské množství tepla a byla by škoda ho nevyužít. Proto tímto teplem ohřívají vodu a vytápějí sídliště. A během mrazů, které v Rusku jsou, si lidé topí pořád.

Bitcoin halving

Dalším zajímavým faktem je, že se každé 4 roky zmenšuje odměna za vyřešenou hádanku o polovinu. Dnes je tato odměna 12.5 Bitcoinu, v květnu tohoto roku ovšem proběhne takzvaný Bitcoinhalving a odměna od té chvíle bude pouze 6,25 Bitcoinu. V roce 2024 bude odměna opět o polovinu menší. Tímto je vlastně docílená deflace, což je jev, kdy peníze, v tomto případě Bitcoin, přibývají na hodnotě. Okolo období minulých halvingů vzrostla cena Bitcoinu a čeká se, jestli tomu tak bude i tentokrát.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Týdeník kryptotrhu / Bitcoin / Altcoin / USD – 30.3.2020

Další článek

Tether vytisknul 1,5 mld. mincí! Co to znamená pro Bitcoin?