AMD: Test ASROCK RX 5600XT Phantom Gaming D3 6G OC v HiveOS

Dnes si povíme o grafické kartě RX 5600 XT Phantom od společnosti Asrock, jak správně nastavit takty (overclocking) a napětí (undervolt) v platformě Hive OS pro těžbu Ethereum.

Platforma Hive OS (Linux): Phoenix miner 5.7b

Bystrému oku určitě neuteklo, že obě grafické karty mají upravený bios 🙂 S upraveným biosem se moc fatální změny nedočkáte, ale stabilizace ano. Dlouhou dobu jsem měl originální bios a byla to katastrofa. Grafiky padaly několikrát denně i při různým taktech. Najít stabilitu bylo téměř nemožné!

Abych na tuto grafiku “jen” nenadával, tak musím pochválit její spotřebu, která je opravdu nízká okolo 70 až 80W v mineru + musíme započítat dalších asi 20 až 30W, které si bere přes PCIE.

Takty se nastavují různé – já ale doporučuji CORE: 1050 a MEM: 900 jako základní takty. Ostatní undervolt mám nastavený : VDD: 700, VDDCI: 800 a MVDD: 1300. Tento undervolt bych určitě jiný nedával, kvůli stabilitě, i když můžete ještě zkusit VDD trošku snížit a ušetřit tak nějaký ten watt, ale berte to tak, že 700 je už hraniční, záleží co Vám grafika dovolí.

Tip: Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Vraťme se ale k hlavním taktům a to jsou CORE a MEM. U jádra čili CORE, pokud bude mít nestabilní těžbu, můžete zkoušet zvyšovat po deseti až do 1150 (člověk si musí trošku pohrát). U pamětech čili MEM, no, s tím už bych si asi moc nehrál. 900 je tak akorát, ale opět kvůli stabilitě, můžete snížit na 890 nebo 880, níž už bych nešel. Zvýšit tak maximálně na 910 až 930, ale to už budete grafiku dosti trápit a stejně Vám bude padat, pokud nemáte faktický dobrý čip 🙂

Grafika s originálním biosem Vám pojede cca 40-41.3 MH/s. Pravděpodobně u toho zahodíte hodně času a nervů – nastavit ji stabilně, pokud nemáte dobrý čip je docela složité. Já Vám doporučuji nahrát upravený bios se kterým vše krásně funguje stabilně.

Bios mode

Bios si můžete zakoupit zde: bitby.ru (má jednu nevýhodu a to, že nezobrazuje teplotu pamětí – alespoň u mých) nebo můžete zkusit upravený bios od KryptoGuru zde: bios-asrock-5600xt-phantom

Před výměnou biosu doporučuji zjistit jakou verzi máte originální, jestli L10 nebo L12. Postup jak na to zde uvádět nebudu, to by bylo na dlouho. Můžete mě kontaktovat v poradně (Discord), určitě Vám poradím 🙂

Technické informace

Mohl bych Vám zkopírovat veškeré technické údaje ze stránek výrobce, ale to je k ničemu, protože si to jednak může najít každý sám, ale hlavně jsou to informace spíše pro hráče, tudíž pro nás nepodstatné.

  • Teplota: Pro stabilní fungování doporučuji udržovat teplotu jádra do 55°.
  • Spotřeba: S originálním biosem cca 80W, s upraveným 70W.
  • Ventilátory: Doporučuji je opravdu šetřit a nedávat moc velké otáčky. Raději snížit takty a méně těžit, než větší otáčky jak 60% a to s prostého důvodu – je velmi těžké na trhu najít náhradní.
  • Těžební výkon: S originálním biosem tak 39-41 MH/s podle kvality čipu. S upraveným je to 42-43 MH/s.

Výhody a nevýhody

Výhody: Velmi malá spotřeba, což se vážně hodí pro lidi co mají rig. Velikost také není velká, i když má 3 ventilátory. Obrovská výhoda (teda alespoň z mého pohledu) je, že má pouze jeden napájecí konektor.

Nevýhody: No, pár jich určitě najdu 🙂 Největší je ta s těmi ventilátory. Hledal jsem a hledal a nikde jsem náhradní nenašel, což je docela problém, proto je šetřete a častěji odstraňujte prach. Stabilita, ach, mám na testování 3 tyto grafiky. Některá padala víc než druhá, takže opět platí staré pravidlo mining loterie na jaký čip narazíte.

Závěr

Výkon a spotřeba celkově hraje jako dobře naladěný orchestr. S originálním biosem je to hodně o štěstí, ale přeci jen jsem testoval pouze originální bios verze L10. Na stránkách výrobce je možné stáhnout novější bios verze L12, který to možná spraví. Bohužel jsem neměl tu čest toto vyzkoušet, protože jejich bios lze nahrát pouze za pomocí jejich apky a to přes Windows.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Zabalené Callisto (CLO) na Binance a Ethereu!

Další článek

AMD: Test těžební (mining) sestavy Sapphire RX 6700XT v HiveOS